Laravel Öğrenme: Laravel Kurulumu

Composer ile Laravel Kurulumu.

Murat Can Kuru
2 min readMar 24, 2019

--

Laravel Nedir ?

Laravel web uygulamaları geliştirmek için PHP ile yazılmış bir Framework’tur. Laravel ile çevik, hızlı uygulamalar ve güvenilir içerikler üretebilmeniz için bünyesinde çok güçlü erişilebilir araçlar vardır.

Laravel hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız resmi web sitesine https://laravel.com/ uğrayın.

Composer ile Laravel Kurulumu

Windows için https://getcomposer.org/download/ adresinden Composer-setup.exe indirerek bilgisayarınıza kurun.

Kurulumu yaptıktan sonra Bilgisayarınızın başlat menüsünde ara kısmına CMD yazarak komut satırını çalıştırın. Komut satırına aşağıdaki komutu uygulayın.

composer global require laravel/installer

Kurulum işlemi başlayacaktır.

Kurulum işlemi sonrasında komut satırına XAMPP Web Server (CD C:\xampp\htdocs) bulunduğu dizine girin ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

laravel new blog

Kurulum işlemi başlayacaktır.

Kurulum işlemi sonrasında XAMPP Web Server (CD C:\xampp\htdocs) dizinine blog adında bir Laravel dosyası oluşturulur. Alternatif olarak aşağıdaki komutu çalıştırarak da Laravel dosyasını oluşturabilirsiniz.

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog

Kurulum işlemi başlayacaktır.

Kurulum işlemi sonrasında Laravel uygulamasını çalıştırmak için komut satırına XAMPP Web Server (CD C:\xampp\htdocs\blog) ulaşarak Artisan komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut http://127.0.0.1:8000/ adresinde bir geliştirme sunucusu başlatacak:

php artisan serve

Laravel uygulamasını çalıştırma işlemi sonrasında http://127.0.0.1:8000/ Laraveli adresten çağıralım.

Laravel uygulamasını doğru bir şekilde kurmuşsunuz demektir. Yanlış bir bilgi vermişsem yorum atarak beni düzeltin. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere!

--

--

Murat Can Kuru

Laravel/PHP ve Python. Öğrenmeyi ve ögrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Öğrenmeyi isteyen herkesin birbirine bir şeyler katabileceğine inanıyorum.